
Az elmúlt évtizedekben a víz, a vízkészletek rohamos felértékelődésének lehetünk tanúi. A víz nagy mértékű felértékelődését alapvetően két tulajdonságának köszönheti. Egyrészről a földi élet alapja, másrészről a hasznosítható vízkészletek folyamatosan csökkennek, egyre korlátozottabb mennyiségben állnak az emberiség rendelkezésére. E kérdéskört vizsgálja dr. Dobi László.
A fogyasztás növekedésében nem csak a népesség növekedése játszik szerepet. Amíg az elmúlt évszázadban a népesség megháromszorozódott, a vízfogyasztás a hatszorosára nőtt. A jó minőségű víz az egyik legfontosabb nyersanyagforrás. Rövid idejű hiánya már komoly zavarokat okoz a társadalom működésében. A hasznosítható édesvízkészletek korlátozott rendelkezésre állása és a folyamatosan növekvő vízigények komoly társadalmi feszültségeket indukálhatnak. A következő évtizedek legfontosabb természeti erőforrása az ivóvíz lesz. Prognosztizálható, hogy a vízkészletek birtoklásáért folytatott küzdelem egyre élesebbé válik.
Az ún. vízkonfliktusok száma jelentősen nőni fog. A tanulmány itt olvasható>> Az előadás 2013. 06. 03-án a szegedi építőipari konferencián hangzott el.
|