
Gimnáziumi érettségi: Budapesti Eötvös József gimnázium, (1946) BME Mérnöki Kar oklevél (1950)
BME Építészmérnöki Kar Műszaki Doktor (1974)
Művelődésügyi Minisztérium „címzetes egyetemi docens” (1981)
Szakmai pályafutás 1950-56 között a Haditechnikai Intézet tudományos munkatársa. 1957-70-ig az Alumíniumipari Tervező és Kutató Intézetben mint fejlesztő-tervező mérnök majd mint főosztályvezető teherviselő alumíniumszerkezetek fejlesztését végzi a magasépítés területén. Kidolgozza az anyagtakarékos lemezszerkezetű önhordó dongahéjak családját 12-40 méter fesztávolságig. Ebből került továbbfejlesztésre az „Alu-donga” építési rendszer, melyből több százezer négyzetméter csarnok épült a 70-es, 80-as években. Nagy fesztávolságú változatából épült a budapesti Komjádi uszoda 40 m fesztávú szétnyitható alumínium tetőszerkezete, mely egyedülálló a világon. Fix kiviteléből számos sportcsarnok, fedett teniszstadion épült az országban (Székesfehérvár, Ajka, Salgótarján). Kidolgozza az önhordó panelekből összeállítható első hazai teljesen előregyártott könnyűszerkezetes építési rendszert, a HUNGALU-t, amely hazai és külföldi szabadalmat kap. A közel száz fejlesztés közül említésre méltó az első alumínium héjszerkezetű kikötőhíd, mely a Vigadó téren 40 éve üzemel.
1970-85 között a „Fémmunkás” Vállalat műszaki vezérigazgató helyettese. Irányításával dolgozzák ki és a székesfehérvári nyugati technológiával ellátott gyárban gyártják az első hazai többfunkciójú nyílászáró családot és a bordás rendszerű függönyfalakat (SOPRON-típus) és az energiatakarékossági program keretében a hőhídmentes nyílászáró- és függönyfalrendszert a SOPRON-H-t, mely 1982-ben BNV Nagydíjat kap. Budapesten és a régióban több száz épület készül alumínium függönyfallal.
Irányításával Balkányban új gyárat építenek az anyagtakarékos hideghengerlési technológia bevezetésére. Kifejlesztik az 1 mm vastag horganyzott acélszalagból hengerléssel készülő nyílászáró családot.
A teherviselő acélszerkezetek terén irányításával kifejlesztik a könnyűszerkezetes FÉM-TIP csarnoképítési rendszert. Ebből készült a 70-es, 80-as évek legnagyobb volumenű csarnokexportja az Észak-Afrikai országokba és a Szovjetunióba. Ezek gyártására korszerű gerendagyártó-sort építenek automata hegesztőgépekkel és CNC vezérlésű egységekkel a vállalat kecskeméti gyárában.
Nyugalomba vonulása után 1986-96-ig ismét rajztábla mögé ül és a Ferplan Kft.-nél mint statikus irányító tervező acél-alu üvegtetők, üvegfalak tervezését végzi külföldi rendszerek hazai bevezetésével. Az első hazai automata árnyékolással, szellőzéssel és tűzvédelemmel ellátott üvegtetőt tervezi a BB. Honvéd utcai székházában. Szakmai-közéleti tevékenység Az ÉTE (Építéstudományi Egyesület) munkájában 1972 óta vett részt. A 80-as években az EUROPREFAB magyar tagozatának vezetőségi tagja. A BME Magasépítési, Acélszerkezeti és Építőanyagok Tanszékén részt vett az oktatásban. A fém épületszerkezetek szinte összes területét hét szakkönyvben (1992-2006-ig) és három évkönyvben dolgozza fel. Építéssel foglalkozó szakmai folyóiratokban több mint száz szakcikket irt, konferenciákon számos előadást tartott. 1997 óta a MÉASZ (Magyar Építőanyagipari Szövetség) elnökségi tagja, az általa megszervezett Magyar Könnyűszerkezetes Egyesület elnöke. Ez idő alatt 12 Fémszerkezeti Konferenciát szervezett. 1998-2007 között a MAGÉSZ (Magyarország Acélszerkezeti Szövetség) Etikai Bizottságának elnöke. A Budapesti és Pest megyei Mérnöki Kamara Tartószerkezeti Tagozatának megalakulása óta tagja. 2007 óta mérnök újságíró, a MÚOSZ tagja. Elismerések, kitüntetések 1979-ben Kiváló Feltaláló arany fokozatot kap tíz találmányáért. 1986 Eötvös Loránd díj szakmai munkájáért. 2002 ÉTE Érdemérem. 2003 Széchenyi-díj. 2007 Mérnök Újságíró Díj. Könyvei Acélvázas csarnokok. TERC Szakkönyvkiadó, Budapest, 2001. Fémszerkezet Évkönyv 2002. TERC Szakkönyvkiadó, Budapest, 2002. Feszültség (Logod Bt., Budapest, 2007.) A feszültség fokozódik (Logod Bt., Budapest, 2009.) Iparművészet 1100 fokon (ifj. Seregi Györggyel közösösen). TERC Szakkönyvkiadó, Budapest, 2002.
Nyomtatás
Hozzászólás beküldéséhez lépjen be felhasználónevével. Amennyiben még nem regisztrált felhasználó,
itt regisztrálhat!
Bővebben kifejtené véleményét? Írását küldje el szerkesztőségünk e-mail címére.
|
|