
A gazdasági növekedés ökológiai és társadalmi feltételei és korlátai alcímmel 2014. június 4-én az Országház Delegációs termében rendezett műhelykonferenciát a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Közép-Magyarországi Zöld Kör.
Ahogy lehetséges az előadások gerincét képező PowerPoint fájlokat is közölni fogjuk.
Valóban fontos-e hogy a gazdaság növekedjen, s ha igen, melyek a hatékony hajtóerők ehhez?
Melyek a növekedés társadalmi és ökológiai korlátai, amelyekből egyre többet látni, de nem ismerjük őket mélységükben és összefüggéseikben?
Ezekre a kérdésekre kereste a választ műhelykonferencia, melyen előadások és panel-beszélgetések formájában szakértők, kutatók és szakpolitikusok vitatják meg a gazdasági fejlődés és a fenntarthatóság összeegyeztetésének politikai, társadalmi és ökológiai kihívásait.
Kedvcsinálónak álljon itt egy idézet Vida akadémikus úr előadásából: „Aki azt hiszi, hogy az exponenciális növekedés akármeddig folytatható egy véges világban, az vagy bolond vagy közgazdász.” (K. Boulding) Újszerű volt a szokásos ökológiai közelítésen túli, az azt meghaladó, sok szempontú megközelítés. Így azon sem lehet meglepődni, hogy az egyes előadások között akadnak lényegi különbségek is. Új volt a fenntartható fejlődés mellett a fenntartható növekedés fogalmának megjelenése is. A programnak - melyen korábbi parlamenti képviselők is megjelentek - alaphangját „A gazdasági fejlődés és a fenntarthatóság összeegyeztetése, mint politikai kihívás” összefoglaló címmel - Bencsik János: A gazdasági fejlődés és fenntarthatóság összeegyeztetése mint politikai kihívás „kereszténydemokrata szemmel” és Schmuck Erzsébet (LMP) országgyűlési képviselő adta meg. A nyitó előadásokat az alábbiak tartották, melyek összefoglaló címe: „A gazdasági növekedés, mint normatív kritérium - a növekedés és a fenntarthatóság viszonya” illetve „A növekedés ökológiai korlátai, természeti erőforrás (nyersanyag, energiahordozó) feltételei” - volt: - Pataki György, egyetemi docens (Corvinus Egyetem), - Bessenyei István, egyetemi docens (Pécsi Tudományegyetem), - Vida Gábor akadémikus: A növekedés ökológiai korlátai, természeti erőforrás (nyersanyag, energiahordozó) feltételei. Őket a második részben - Bartus Gábor (titkár Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács) A fenntarthatósági átmenettermészeti erőforrás feltételei - Szepesi Balázs, stratégiai igazgató (HÉTFA Kutatóintézet) A gazdasági növekedés társadalmi feltételei: értékek, intézmények, kizáródás, tudás, egészség - Panelbeszélgetés
- Bálint Balázs, vezető kutató (Környezeti Társadalomkutatók, ESSRG), A növekedés társadalmi határai - Rosivall László, egyetemi tanár (Semmelweis Egyetem) Üzlet, egészségügy jövő című előadása követte. Talán érdemes arra összpontosítani az előadások elemzése közben, hogy tanultunk-e az 1972-es jelentésből (Római Klub), mely már 43 éve a növekedés határairól szólt. Vajon van-e eszköz a pénz hatalma ellen? Talán nem véletlen, hogy erről az orvosprofesszor előadónak Ady verse, a Harc a Nagyúrral, jutott eszébe?
A helyzetet jól mutató karikatúrán pedig egy gazdasági növekedés feliratú, az emberiséget szállító csónak száguld a vízesés, a szakadék felé. Zászlóján büszkén lobog a pénz, azaz a profit! Látható, hogy már egy hajóhossznyi távolság sincs a szakadékig, a robogás mégis változatlan, megállíthatatlan!
Az utasok beszélgetnek. A bal oldali buborékban van a felismerés: "Csináljanak valamit, tébolyodottak gyülekezete!"
A hajó közepén elhangzik az egyik leszóló válasz: "Nos, egyszerű csak kritizálni, fiatal hölgyem!"
A legjellemzőbb a céltudatos „hajóvezetők” véleménye a jobb oldali buborékban: "... és remélem, mindannyian kidolgoztak egy alternatívát, vagy nem?" VAN, VAGY LESZ ENNEK ALTERNATÍVÁJA?
Jó lett volna hallani egy előadást a szétszakadt Magyarország fenntarthatóságáról is!
Nyomtatás
Hozzászólás beküldéséhez lépjen be felhasználónevével. Amennyiben még nem regisztrált felhasználó,
itt regisztrálhat!
Bővebben kifejtené véleményét? Írását küldje el szerkesztőségünk e-mail címére.
|
|